1 Ocak 2008 Salı

trabzonu görelimişte ayasofya müzesi, trabzon'un fethinden önce şahrin en büyük manastırı, fetihten sonra cami olarak kullanılmış, daha sonra da müzeye dönüştürülmüş.uzungöl , trabzonun en büyük turizm merkezlerinden, ancak ne yazıktır ki son dönemde biraz kirlendi, temizleme çalışmaları sürüyor,

sümela manastırı, trabzonun en önemli turizm merkezi, insanı hayrete düşüren bir yapı, şu an bile manastıra ulaşması pek kolay sayılmaz, ama vaktinde dağbaşına inşa edilebilmişler, be yazıkki iç süslemeleri bazı kendileri bilmezlerce hasara uğratılmış.gülbahar hatun camii, kanuni sultan süleymanın annesi olan gülbahar hatunun türbesi hemen camiinin yanındadır.

kuştul manastırı, maalesef artık içinde süslemeler kalmamış vaziyetteBoztepe'nin eteklerindeki aski cephanelik, özel teşebbüse verildi, şimdi hiç de eski görüntüsünü andırmıyor.
biz trabzonlular için gurur kaynağı, Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk Trabzon ziyretinde kaldığı köşktür, daha sonra Trabzonlular köşkü satın almış ve Atatürk'e hediye etmişlerdir, iç mimarisi harikadır.
Zigana dağ yolunda bulunur, yine harap durumdaki manastır örneklermizden
biz Trabzonlular hamsiye, kemençeye, silaha (maalesef), Trabzonspor'a ve denize bayılırız, insanlarımız sinirli ama çabuk sakinleşen insanlardır. temel fıkralarının yarısı doğdudur , Trabzon doğukaradeniz bölgesinin merkezidir, üniversitesi, havaalanı, limanı.

alıntı

0 yorum: